واکاوی حمله رزم ناو وینسنس به هواپیمای ایرباس ایران

پروازی به مقصد دریا ...

نوید شاهد: ادعای دولت آمریکا در تشخیص اشتباه ایر باس ایران از یک جنگنده اف 14 در حالی مطرح می شود که تفاوت فاحش میان جنگنده اف 14 با 20 متر طول و ایرباس با 55 متر طول، بی اساس بودن آن را نشان می دهد.

به گزارش خبرنگار نوید ،در تاریخ 12/4/67 هواپیمای ایرباس پرواز شماره 655 ایران به خلبانی شهید محسن رضاییان که دارای 17 سال تجربه خلبانی بود با 16 خدمه و 274 مسافر از باند پرواز بندر عباس به مقصد دوبی به پرواز در آمد.
هواپیما در حال اوج گیری در کریدور پروازی بین المللی که روزانه 150 هواپیما در آن رفت آمد می کردند قرار داشت که ناگهان هدف دو فروند موشک شلیک شده از ناو آمریکایی وینسنس قرار می گیرد و از صفحه رادار محو و ارتباط آن قطع می شود.
پس از این حادثه دولت آمریکا مدعی می شود که هواپیما در حال کم کردن ارتفاع و نزدیک شدن به طرف رزم ناو بوده و از دید مسئولین جنگنده اف 14 به نظر آمده است.
این ادعا در حالی مطرح می شود که تفاوت فاحش میان جنگنده اف 14 با 20 متر طول و ایرباس با 55 متر طول، بی اساس بودن آن را نشان می دهد.
پس از این خیانت آشکار و نقض حقوق هوایی ایران، با شکایت دولت ایران به شورای امنیت این شورا با دو روز تأخیر تشکیل جلسه می دهد و با سخنرانی علی اکبر ولایتی وزیر امور خارجه ایران ادعای کذب آمریکا برای همه روشن می شود و علی اکبر ولایتی در پایان این سخنان خواستار محکومیت آمریکا از سوی شورای امنیت می شود.
واکنش های منطقه ای و جهانی به ساقط کردن ایرباس.
رادیو مسکو:
در بخش فارسی خود در رابطه با اظهارات آمریکا پیرامون موضوع حمله به ایرباس ایرانی گفت : این اظهارات انسان را سرافکنده می کند. از دوران غرب وحشی این طرز عمل یعنی اول شلیک بعد فکر، یا به عرصه سیاست جهانی آمریکا گذاشت رادیو مسکو افزود : رزم ناوهای آمریکایی با هزاران مایل فاصله از کشور خود به بهانه حفظ منافع مشکوک آمریکا محرک شده و جان صدها انسان بی گناه را قربانی مقاصد خود می کنند.

کنگره ملی عرب :
نمایندگی کنگره ملت عرب در فرانسه حمله آمریکا را محکوم و با بازماندگان این فاجعه ابراز همدردی کرد و اعلام نمود کنگره ملت عرب همواره در کنار ملت برادر، ایران قرار دارد و از آرمان های عدالت جویانه ایران دفاع می کند.
دبیر کل سازمان ملل:
خاویر پرز دکوئیار گفت : این سانحه همدردی زیادی نسبت به جمهوری اسلامی ایران در سطح جهانی ایجاد کرده است و من هم بلافاصله پس از شنیدن این خبر دردناک صریحاً موضع گیری کردم و خواستار مشخص شدن مسئول ایجاد آن شدم.
اتحاد جماهیر شوروی:
شوروی اقدام آمریکا را در سرنگونی هواپیمای مسافر بری ایران محکوم می کند. رادیو مسکو طی تفسیری می گوید : «سرنگونی این هواپیما یک کشتار جمعی عمدی بوده و اظهارات مقام های آمریکایی درباره این حادثه قابل قبول نیست. شلیک به سوی هواپیمای مسافر بری ایران نقض آشکار حقوق بین المللی است.».
در کنار این واکنش ها اظهارات دو روزنامه واشنگتن تایمز و نیویورک تایمز نیز قابل توجه است.
واشنگتن تایمز در واکنش به ادعاهای مقامات آمریکایی نوشت : «کنترل کنندگان ترافیک هوایی غیر نظامی غالباً می توانند هواپیماها را از یکدیگر تشخیص دهند ولی معلوم نیست چگونه هواپیمای ایرباس که 175 پا طول دارد با جنگنده اف 14 که تقریباً از نصف این اندازه نیز کوچک تر است اشتباه گرفته شده!».
روزنامه نیویورک تایمز نیز با اشاره به شباهت این حادثه به حمله شوروی به هواپیمای مسافر بری کره جنوبی در سپتامبر 1983 و واکنش آمریکایی ها به این حمله و اعتراض به آن ماجرا گفت:
«آدمیرال کراو رئیس ستاد ارتش آمریکا توضیح نداد که چگونه سیستم پیچیده دفاع هوایی ناو وینسنس هواپیمای ایرباس را از هواپیمای اف 14 تشخیص نداده است. این همان مسئله ای است که آمریکا در ماجرای حمله شوروی به هواپیمای مسافر بری کره جنوبی مطرح کرد. آمریکا این مسئله را در حالی مطرح کرد که هواپیمای کره جنوبی 365 مایل دورتر از مسیر تعیین شده اش پرواز می کرد وبه علاوه آن پرواز در تاریکی شب صورت گرفته بود. اما آمریکاییها معتقد بودند که تاریکی شب نمیتوانسته مانع شناسایی هواپیمای مسافربری باشد."
به این ترتیب این واکنش های داخلی در کشور آمریکا، دولت این کشور و ادعاهای مطرح شده از جانب آن ها در رابطه با حمله به هواپیمای ایرباس ایران را کاملاً زیر سوال برد و حمله به هواپیمای مسافربری ایرباس ایران به عنوان یک لکه سیاه در دولت ریگان و در کنار دیگر اقدامات تروریستی وی ثبت شد.

/ 0 نظر / 14 بازدید